Benita Heiskanen ja Hannu Lauerma keskustelevat vallasta Tieteen lavalla 7.3.

19.02.2025

Professori Benita Heiskanen ja työelämäprofessori Hannu Lauerma keskustelevat vallasta Turun yliopiston ja Turun Kaupunginteatterin Tieteen lavalla perjantaina 7.3. klo 16.00 Tieteen lava -keskustelutilaisuuden. Keskustelun innoittajana on William Shakespearen näytelmä Macbeth.

Tieteen lava on Turun yliopiston ja Turun Kaupunginteatterin yhdessä tuottama keskustelujen sarja, jossa tutkijat pureutuvat kaupunginteatterin ohjelmistossa olevan näytelmän esille nostamiin teemoihin. Vuorossa on Shakespearen Macbethissä esille nostamat teemat valta, kunnianhimo, syyllisyys ja mielen hajoaminen.

Pohjois-Amerikan tutkimuksen professori Benita Heiskanen on perehtynyt valtaan ja valtarakenteisiin erityisesti politiikan ja kulttuurin konteksteissa.. Lääketieteellisen tiedekunnan työelämäprofessori Hannu Lauerma on pitkään toiminut psykiatrisen vankisairaalan asiantuntijaylilääkärinä ja on tutkimuksellaan avannut suomalaisille ihmismielen pimeitä puolia.

Heiskasta ja Lauermaa illan teemoihin johdattaa teatterinjohtaja Satu Rasila. Mikä vallassa kiehtoo, onko Macbethin vallanhalussa jotain heijasteita nykypäivän poliittisten johtajien toimintaan, miten valta vaikuttaa ihmisiin.

- Pahuus aiheuttaa aina tunnereaktion, mutta tässä ajassa tuntuu erityisen tärkeältä ymmärtää pahuuden mekanismeja myös älyllisesti. Olen fanittanut Hannu Lauerman tekstejä jo pitkään ja Benita Heiskanen oli Akateemisessa vartissa loistava puhuja. Odotan paljon kummankin asiantuntijan näkemyksiä ja tietämystä aiheesta, Rasila toteaa.
 
Turun Kaupunginteatterin yleisölämpiössä toteutettavat Tieteen lavan keskustelut ovat kaikille avoimia ja maksuttomia. Keskustelut kestävät noin 45 minuuttia. Keskusteluja voi seurata myös Turun Kaupunginteatterin Facebook-kanavalta suorana lähetyksenä tai kuukauden ajan kanavalla esillä olevasta tallenteesta.

Luotu 19.02.2025 | Muokattu 20.02.2025