Hyvä tieteellinen käytäntö ja sen loukkausepäilyjen käsitteleminen

Hyvän tieteellisen käytännön noudattaminen on uskottavan, luotettavan ja eettisesti hyväksyttävän tieteellisen tutkimuksen ja toiminnan edellytys.

Hyvä tieteellinen käytäntö

Turun yliopisto on sitoutunut Tutkimuseettisen neuvottelukunnan (TENK) ohjeeseen Hyvä tieteellinen käytäntö ja sen loukkausepäilyjen käsitteleminen Suomessa 2023 (HTK-ohje). HTK-ohjeen mukaan hyvän tieteellisen käytännön perusperiaatteet ovat:

Hyvä tieteellinen käytäntö koostuu hyvistä tieteellisistä menettelytavoista. Hyvät tieteelliset menettelytavat on kuvattu tarkemmin HTK-ohjeessa.

Hyvän tieteellisen käytännön vastainen toiminta

Hyvän tieteellisen käytännön vastainen toiminta rikkoo hyvän tieteellisen käytännön perusperiaatteita ja vahingoittaa tieteellisen toiminnan laatua, uskottavuutta, tekijyyttä ja yhteistyötä (TENK, 2023).

Hyvän tieteellisen käytännön vastainen toiminta jaetaan kahteen muotoon, vilppiin ja piittaamattomuuteen hyvästä tieteellisestä käytännöstä. Ne voivat ilmetä millä tahansa tieteellisen toiminnan alueella ja missä tahansa tieteellisen toiminnan vaiheessa.

Hyvän tieteellisen käytännön loukkausepäilyjen käsitteleminen Turun yliopistossa

Ilmoitus hyvän tieteellisen käytännön loukkausepäilystä tehdään yliopiston rehtorille kirjallisella ilmoituksella yliopiston kirjaamon kautta. Epäilyilmoitus tehdään käyttäen TENKin ilmoituslomaketta Hyvän tieteellisen käytännön loukkausepäilyn ilmoituslomake 2023.

Tehtäessä ilmoitusta hyvän tieteellisen käytännön loukkausepäilystä tulee huomioida seuraavat asiat:

  • Epäilyilmoitus on tehtävä siihen organisaatioon, jossa epäilyn alainen toiminta on meneillään tai tapahtunut tai jossa epäilty toimii tai on toiminut tekojen aikana.
  • Epäilyilmoituksen voi tehdä vain, jos kyseessä oleva organisaatio on sitoutunut HTK-ohjeeseen.
  • Epäilyilmoitus on tehtävä suoraan organisaation ylimmälle johtajalle.
  • Epäilyilmoituksen tekijän ei tarvitse olla tutkija tai tiedeyhteisön jäsen.
  • Epäilyilmoitus tehdään omalla nimellä. Ongelmallisissa tilanteissa ilmoituksen tekijä voi olla etukäteen yhteydessä TENKin pääsihteeriin.
  • Epäilyn esittäjän on kirjoitettava auki mahdolliset sidonnaisuutensa liittyen asiayhteyteen tai epäiltyihin henkilöihin.
  • Ilkivaltaisen epäilyilmoituksen tekeminen voi itsessään olla HTK-loukkaus.

HTK-loukkausepäilystä ja siihen liittyvän epäilyilmoituksen tekemisestä voi keskustella luottamuksellisesti organisaation tutkimusetiikan tukihenkilön kanssa (ks. alla).

Epäilyilmoituksen käsittelyssä noudatetaan Tutkimuseettisen neuvottelukunnan HTK-ohjeen mukaista käsittelyprosessia.

Perustutkintojen opintoihin ja opinnäytteisiin liittyviä loukkausepäilyjä ei käsitellä HTK-ohjeen kuvaamassa prosessissa vaan yliopiston sisäisen prosessin ja ohjeistuksen mukaisesti.

Tutkimusetiikan tukihenkilöt

Tutkimusetiikan tukihenkilöt tarjoavat yliopiston henkilökunnalle luottamuksellista ja puolueetonta tietoa erilaisissa tutkimuseettisissä ongelmatilanteissa. Tukihenkilöiltä voi kysyä neuvoa sekä ennaltaehkäisevästi että epäiltäessä hyvän tieteellisen käytännön loukkausta.

Turun yliopistossa tutkimusetiikan tukihenkilöinä toimivat kollegiumtutkija Anni Hämäläinen, erityisasiantuntija Hanna Lagström, professori Leo Lahti, tutkimuskoordinaattori Jarmo Malmsten, työelämäprofessori Pekka Räsänen ja yliopistonlehtori Helena Siipi. Tukihenkilöt ovat saaneet tehtäväänsä TENKin järjestämän koulutuksen. He hoitavat tehtäviään oman toimensa ohella.

Tutkimusetiikan tukihenkilöt toimivat yli tiedekuntarajojen. He ovat tavattavissa henkilökohtaisesti, puhelimitse ja sähköpostitse, mutta ensimmäisen yhteydenoton toivotaan tapahtuvan sähköpostitse.